Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Diskusia - Kluby a kruzky

Užívateľov profilový obrázok
tom59herder | 65
Príspevky: 70
Meno: Tomáš Herder
Bydlisko: Liberec
Kontaktovať užívateľa:

Re: Diskusia - Kluby a kruzky

Príspevokod užívateľa tom59herder » 24 Sep 2011 09:35

Přispěji také s trochou do mlýna, protože to o čem se zde píše, mne živí. Celkem se mi líbí, že jste téma otevřeli protože na druhé straně hranice to raději již neotvírají.
V prvé řadě, není důležitá dostupnost a výběr vystřihovánek. Nejprve je zapotřebí najít SVČ nebo DDM (u vás asi CVČ), kde jsou ochotni jít do toho, že podrží i kroužek o 5 dětech.
Když se to podaří a myslím si, že to snad půjde všude, tak musíte najít vedoucího, který to s dětmi umí a hlavně je ochoten s nimi minimálně dvě hodiny týden co týden pracovat a hlavně bude schopen tolerovat standardní dospívání těchto dětí. Musí být schopen komunikovat s dětmi od 6 do 15 let bez toho, že by upřednostňoval jakoukoli věkovou hranici. Vedoucí musí mít přehled o trendech zábavy, kterou dnešní děti žijí, musí být schopen se i o zábavě, která mu nevoní bavit s dítětem tak, aby dítě nemělo pocit, že jej dospělí poučuje a někdy i peskuje. Optimální je přehled o seriálech (v případě kluků - Hvězdná brána, Dálniční policie (Simir), atd.) o PC hrách, které frčí, co se poslouchá. Důležité je s dětmi o tom při práci komunikovat. Dalším tématem je i komunikace o jejich škole o tom jak a co se učí. Dobré je se zajímat i o jejich vztahy s rodiči a snažit se aby dítě ve vás našlo rádce, který je schopen poradit i v mezilidských vztazích. NENÍ to jen o lepení modelů. JEŠTĚ jedno doporučení vyvarujte se tělesnému kontaktu jako je i pohlazení po vlasech - chvalte jen ústně.

Vedoucí musí být natolik zralým člověkem, že je schopen si ze sebe udělat legraci a tolerovat i to, že občas to dítěti může ujet a řekne i něco, co je možno nazvat drzostí. Vedoucí musí být kamarád, ale je velmi žádané, aby se snažil o to, aby mu děti netykaly, protože to je ta jemná hranice úcty, kterou dítě k vám má mít. Určitě se lépe říká ty vole než vy vole.
Nábor dětí je specifikam každého daného regionu. Jsou místa chudá s velkou nezaměstnaností a jsou místa trochu bohatší s většími výdělečnými možnostmi. Budete se muset spoléhat na nábor dětí, který provedou pracovníci CVČ. Mnohde to ti lidé neumí. Spoléhají na to, že keramický kroužek mají jen u nich a tak ti lidé tam přijdou automaticky. V případě takové aktivity, kterou je kroužek papírových modelářů a která začíná, nikdo automaticky nepříjde. Budete se muset pokusit domluvit s ředitelem škol, které jsou v okruhu místa, kde chcete mít kroužek o možnosti vyvěsit letáček, plakátek nebo jinou tiskovinu na škole. HLAVNĚ nikdy nevystupujte jako soukromá osoba, ale musíte mít za zády nějakou organizaci (CVČ nebo Svaz modelářů) jinak všichni budou ve vás vidět pedofila.

Klidně začněte s kroužkem o malém počtu dětí. Bohužel finanční možnosti CVČ jsou takové, že vás mohou platit pouze od určitého počtu dětí. Určitě to nebude za 5 dětí, ale když vás nechají s nimi pracovat, tak to přijměte. Pokud počítáte s tím, že to budete dělat za peníze, tak do toho nechoďte.

Pracovní náplň kroužku. Co čech to pedagog a asi to platí i na vaší straně hranice. Vždyť jsme bydleli v jednom státě. Velkou chybou je to, že okamžitě začnete děti učit to, jak správně retušovat a tzv. vyšší level papírové modelařiny. Nechte je třeba půl roku lepit jejich způsobem, který zvládají. To neznamená, že je nemáte učit správnou techniku stříhání, rýhování a nanášení lepidla. NEJDůLEŽITĚJŠÍ je to, že je naučíte pochopit pořekadlo - Práce kvapná, málo platná. To je zásada, kterou mé děti znají. Mám na svém kroužku vnuka jednoho z našich velmi známých autorů vystřihovánek a letos mi do kroužku přišel i druhý jeho vnouček. První z nich je prostě rychlolepič a těžko se nám daří zpomalit jeho práci. Přesto mu vždy jeho výtvor pochválíme. ale zároveň řekneme, kdyby jsi lepil pomaleji, mohlo to vypadat ještě líp. Chválit je zapotřebí i to, co se zcela nepovede a chválit s povzbuzením a lehkým upozorněním na chybky. Pamatuji si na svou vlastní botu ještě za dob minulých ve Svazarmu, kdy jsem klukovi, kterému bylo 13 let řekl z očí do očí - ty jsi to zprasil a kluk se již nikdy na kroužku neobjevil a přitom to byl velmi slušný modelář.
Výběr vystřihovánek. Jestliže modelář začíná, tak je jasné, že nebude lepit poláky nebo rippera. Musí se najít něco vhodnějšího. Osobně za takové vhodné modely pokládám modely pánů Šorela a Vyškovského a to ze starých sešitů ABC. Teď napíšu i něco, za což mne někdo bude chtít vyloučit z fóra nebo se Standovi Fajkusovi naježí chlupy i na pr..li. :) Jestliže nějakou takovou vystřihovánku najdu, tak ji prostě okopíruji na kopírce tolikrát, kolikrát je zapotřebí a rozdám dětem. (Vím, že něco porušuji, ale nepište mi otom, najděte si jiné vlákno) Důležité je totiž to, že skupina dětí pracuje na stejném modelu, mohou porovnávat svou práci a konzultovat své postupy mezi sebou a tím usměrňovat i ostatní. I vám to ubere práci. Velmi dobré zkušenosti mám s vystřihovánkami od Mariana Hlaváče z jeho knihy. Jeho modely jsou postavitelné pro jakoukoli věkovou kategorii dětí od 6 do 15 let. Modely nabízí i možnost dalšího tuningu. Znovu připomínám, že v průběhu práce se sdětmi bavím o všem možném. Dítě musí mít dobrý pocit z toho, ža někdo o jeho přítomnost stojí. Mnohde to ani takto nefunguje doma.
Je dobré se zmínit o individuální stavbě. Jistě najdete někoho šikovného, kdo již bude schopen stavět modely nezkroucené a s retuší, Takovému dítěti můžete dát stavět i model složitější ovšem jako bonus navíc. To znamená, že staví společný model a k tomu ještě ten bonusový. Je to motivace pro další děti. Důležitý je výběr modelů - kategorií. Musíte si zjistit, jaký typ je atraktivní pro vaši skupinu dětí a musíte být takový psycholog, že i něco dokážete dětem zatraktivnit. Ovšem nechtějte po klukách aby lepili kočárek pro panenky, to nezatraktivním ani já. Spoustu modelů najdete od autorů i na internetu. Stačí se jen po netu pořádně rozhlédnout. Tím nemyslím warez, ale free tvorbu - je toho dost. V této souvislosti je také dobré na děti morálně působit. Poukázat na to, že kopírované vystřihovánky (nemyslím ty, které jsou free) porušují autorská práva jestliže si je někdo stáhne a vytiskne pro vlastní lepení. Ale je zbytečné nějak to do dětí hustit, každý časem doroste do svého názoru na věc.
K počtu dětí. Vedoucí si musí být vědom, s jakým počtem dětí je schopem efektivně pracovat. Není na to žádná norma, každý máme svou hranici. Osobně považuji na kroužku papírových modelářů počet dětí 8 jako maximální a to i kdyby tam byli dva vedoucí. Pro jednoho vedoucího je ideální maximální počet 6, ideální 4. Efektivitou myslím to, že při počtu dětí 6 a časové dotaci 1,5 hodina máte na každé dítě individuálně 15 minut. Není to moc, ale ani málo.
Jestliže na konci školního roku vám zbyde na kroužku z 8 dětí alespoň 4, pak jste dobří vedoucí. A jestli vám přijdou na začátku dalšího školního roku z těch 4 dva, tak jste první rok zvládli se ctí. Dobří vedoucí nejste proto, že jste naučili děti rýhovat a retušovat, ale proto, že to ty děti stále baví.
Pokud jste dočetli na toto místo tak vás obdivuji a přeji ať se vám daří. :)

Tomáš Herder
vedoucí oddělení techniky
DDM Větrník Liberec

Užívateľov profilový obrázok
Major | 64
Veľký milovník Tatier
Príspevky: 1683
Meno: Oto
Bydlisko: Tőketerebes
Kontaktovať užívateľa:

Re: Diskusia - Kluby a kruzky

Príspevokod užívateľa Major » 24 Sep 2011 09:59

Tomáši "smekám" pred Tebou. Vidno že si profík. Všetko čo si napísal je pravda /aj s tým kopírovaním pre krúžok/.
Držím Ti palce, každý klučina, ktorého to neprestane baviť je naqjväčšia odmena. Zažil som to.
"Komu není dáno, tomu se nedá dát." J.Werich

Užívateľov profilový obrázok
serpens | 40
a.k.a. hado
Príspevky: 8850
Meno: Miro
Bydlisko: Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Re: Diskusia - Kluby a kruzky

Príspevokod užívateľa serpens » 24 Sep 2011 20:45

Precitane cele a kopu veci uz davno pouzivame aj tu na fore. Kazdopadne klobuk dolu, ze by som kruzok rozbehol v ZA?
"Art without engineering is dreaming. Engineering without art is calculating." Steven K. Roberts

Užívateľov profilový obrázok
juraig | --
Príspevky: 359
Meno: jurai
Bydlisko: Zákamenné, Trnava

Re: Diskusia - Kluby a kruzky

Príspevokod užívateľa juraig » 24 Sep 2011 22:58

Určite je veľa klubov a krúžkov, ktorí nechodia na fóra, takže netreba byť pesimistom. Poviem vám, lepenie pre seba mi začalo po dvoch rokoch liezť na nervy. Nelpím brutálne extrémne veci. Jednoduché krabičky, Začalo to zavadzať a vtedy som sa pohrával s myšlienkou tvorby vlastných modelov. Proste mať doma zlepené niečo, čo ešte nik nemá. Tak som začal kresliť modely, pred rokom som začal s krúžkom, o ktorom si myslím, že je tretím, logickým a dobrým vyustením môjho návratu k detskému koníčku.

Takže táto diskusia by mohla viesť aj ku rozkecaniu sa o tom ako krúžok viesť a pod. Tom povedal vedľa, ale určite nevyčerpal tému...
Pre radosť z voľného času, pre potešenie...
Informácie o mojich modeloch: http://www.juraig.ttlitklub.sk
Nájdete ich v časopisoch Fifík, Ohník
a v e-shope http://www.papermodel.eshop-zdarma.cz/i ... gory_id=35

Užívateľov profilový obrázok
tom59herder | 65
Príspevky: 70
Meno: Tomáš Herder
Bydlisko: Liberec
Kontaktovať užívateľa:

Re: Diskusia - Kluby a kruzky

Príspevokod užívateľa tom59herder » 28 Sep 2011 21:56

Jen pro ilustraci posílám foto z úterního (27.9.2011) kroužku papírových modelářů. Tři děti jsou z loňského roku a 5 nováčků.

Užívateľov profilový obrázok
juraig | --
Príspevky: 359
Meno: jurai
Bydlisko: Zákamenné, Trnava

Re: Diskusia - Kluby a kruzky

Príspevokod užívateľa juraig » 28 Sep 2011 22:41

hneď mám chuť rozbehnúť krúžok

Tento rok z toho nič nebude. Na novom mieste príliš veľa inej roboty. Doučujem deviatakov a rozbieham hru na gitare. Budúci rok hádam niečo vymyslím i keď...
Pre radosť z voľného času, pre potešenie...
Informácie o mojich modeloch: http://www.juraig.ttlitklub.sk
Nájdete ich v časopisoch Fifík, Ohník
a v e-shope http://www.papermodel.eshop-zdarma.cz/i ... gory_id=35

Užívateľov profilový obrázok
WanRayen | 46
Papierovy Kopernik
Príspevky: 3221
Meno: Tino
Bydlisko: Prievidza
Kontaktovať užívateľa:

Re: Diskusia - Kluby a kruzky

Príspevokod užívateľa WanRayen » 29 Sep 2011 07:31

Musím teda aj ja.

Najdôležitejší je záujem členov a priamo modelársky krúžok nemá budúcnosť. Ak to s niečím nespojíš krúžok neobstojí. Ja mám u nás vo hvezdárni krúžok astronomický a cca každý mesiac sa snažíme zlepiť nejakú sondu. Ide to. Niekedy vyjde, niekedy nie.

No chcel som napísať , že sa to dá ale nie sólo ( modelársky krúžok). Spojte to s niečím. Mimo modelovania si nájdite aj inú, nejakú blízku činnosť, do ktorej sa dá zakomponovať modelárčenie. Mne to funguje už 6 rokov. :wink:

Užívateľov profilový obrázok
tom59herder | 65
Príspevky: 70
Meno: Tomáš Herder
Bydlisko: Liberec
Kontaktovať užívateľa:

Re: Diskusia - Kluby a kruzky

Príspevokod užívateľa tom59herder » 11 Okt 2011 20:07

Dnes jsme měli šanci vyfotografovat práci některých dětí, bohužel jsem minule říkal, že letadla mají nechat všichni v kroužku, že je dostanou po společné fotce. Dopadlo to přesně jak jsem předvídal, když si práci odnesou tak ji už nikdy nepřinesou. Z pěti dětí donesl jen jeden a to ten nejmladší. Ještě, že jsem si nechal dva nejlepší modely v klubovně, protože jsem je slíbil odvést na soutěž do Děčína. Model je mírně zvětšená free vystřihovánka z netu letadla Pilatus Poter.

Užívateľov profilový obrázok
5754 | 42
Príspevky: 87
Meno: jurko

Re: Diskusia - Kluby a kruzky

Príspevokod užívateľa 5754 » 14 Okt 2011 15:05

v prievidzi na severe v priestoroch centra volneho casu sa otvara kruzok papierovych +plastovych modelarov!!!! :)

Užívateľov profilový obrázok
johnny7 | 39
Wykonawca
Príspevky: 2856
Meno: Jano
Bydlisko: Prievidza

Re: Diskusia - Kluby a kruzky

Príspevokod užívateľa johnny7 » 14 Okt 2011 15:40

To je super. Uz viem, o com bola ta SS, ktoru si mi poslal. :wink:
Hotovo: M4A3 Sherman GPM, Brabham BT26 Forum Team
Na Stole: Dragon Wagon GPM
Pod stolom: SdKfz 251, Mordin Solus (Mass Effect 2)
Zrusene: Skoda Roomster

Návrat na "Kluby a krúžky // Clubs & Groups"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní