Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

AVIA BH-9 /ABC/ 1:40

Moderátori: Jolaus, Trak-Tor

Užívateľov profilový obrázok
Zax | 52
Príspevky: 1401
Meno: Miro
Bydlisko: Považská Bystrica
Kontaktovať užívateľa:

AVIA BH-9 /ABC/ 1:40

Príspevokod užívateľa Zax » 17 Jún 2017 01:05

AVIA BH-9
Mierka: približne 1:40 (nenašiel som nikde údaj o mierke, ale po prepočte skutočného rozpätia a toho čo som postavil mi vychádza mierka 1:40,5)
Autor: Jaromír Svoboda
Vydavateľ: ABC 12/2017 (pôvodne model vydal Albatros v roku 1972)

Zdravím,

pustil som sa do tohto retro modelu, ktorý vyšiel v aktuálnom čísle ABC ako spomienka k 60. výročiu vzniku ABC. Trochu si tak aj ja pripomeniem časy, kedy som začal lepiť prvé papierové modely, aj keď u mňa je to "len" cca 35-40 rokov. Pre mňa je to asi prvé klasické lietadlo čo lepím, takže tam asi budú chyby, ale čo, tak si to aspoň vyskúšam... :wink: Model neplánujem nejako výrazne upravovať, pretože sa mi páči taký aký je. Zatiaľ jediná úprava je pridanie označenia 3 let. pluku, na boky lietadla, ktorý bol dislokovaný na letisku v Nitre. Určite budem robiť aj jednoduchú podložku, na ktorú pridám pár drobností. Pár fotiek aktuálneho stavu:

ObrázokObrázokObrázokObrázok
Naposledy upravil/-a Zax v 05 Júl 2017 17:43, upravené celkom 1 krát.

Užívateľov profilový obrázok
MIO | 45
Vtákológ
Príspevky: 488
Meno: Mišo
Bydlisko: Modra

Re: AVIA BH-9 /ABC/ 1:40

Príspevokod užívateľa MIO » 18 Jún 2017 23:09

Tak to čumím, že na čo si sa to dal... :jawbone: Ale teším sa na pokračovanie :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Zax | 52
Príspevky: 1401
Meno: Miro
Bydlisko: Považská Bystrica
Kontaktovať užívateľa:

Re: AVIA BH-9 /ABC/ 1:40

Príspevokod užívateľa Zax » 19 Jún 2017 00:55

Život je zmena, už dávno som si chcel postaviť nejaké lietadlo a tento jednoduchší kúsok je celkom dobrý na rozbeh. :wink:

Lietadlo je v podstate hotové, nejaké malé úpravy som nakoniec predsa len urobil-obvod kolies som máličko pretmelil, prebrúsil a natrel, aby som zakryl spoj (kolesá sa podlepovali a potom lepili 2 do kopy, čím vzniklo jedno kompletné koleso) a trošku som sa pohral s motorom, pretože mi prišiel až moc jednoduchý...pár drôtikov to predsa len trochu oživilo. Ešte vlepím do kokpitov palubné dosky, pretože tam chcem dať pilota, tak nech má aspoň niečo pred sebou. :wink: Teraz sa pustím do podložky, na čo sa vždy teším, pretože nikdy neviem čo vo finále vymyslím a ako to nakoniec dopadne :P Pár fotiek:

ObrázokObrázokObrázokObrázok

Užívateľov profilový obrázok
Štefan Húska | 42
2K+
Príspevky: 2624
Meno: Štefan Húska
Bydlisko: Saalbach Österreich

Re: AVIA BH-9 /ABC/ 1:40

Príspevokod užívateľa Štefan Húska » 19 Jún 2017 05:33

No veľmi dobre si to dal, nie je sa za čo hanbiť. Z tak jednoduchého modelu si vysochal pekný modelársky kúsok čo je pri tebe už v podstate norma :wink: na začiatku som sa zľakol že to dáš do 120ky ale ostal si verný originálu a to je paráda :still dreaming: a oživil si túto krásnu ale skoro zabudnutú tému.
Keď je model hotový, môžete ho postúpať :#)
Musím lepiť kým mám slinu

Užívateľov profilový obrázok
Robert Blaschke | 63
Príspevky: 696
Meno: Robert
Bydlisko: teraz Košice
Kontaktovať užívateľa:

Re: AVIA BH-9 /ABC/ 1:40

Príspevokod užívateľa Robert Blaschke » 19 Jún 2017 19:02

Fajne, pekne, ale na ten predný veterný štítok si mohol urobiť update podľa originálu, teda zaoblený a nie zalomený.


Užívateľov profilový obrázok
Zax | 52
Príspevky: 1401
Meno: Miro
Bydlisko: Považská Bystrica
Kontaktovať užívateľa:

Re: AVIA BH-9 /ABC/ 1:40

Príspevokod užívateľa Zax » 20 Jún 2017 17:38

Ďakujem :wink: , čo sa týka toho štítka, ďakujem za radu-opravené (viz ďalši popis)

Základ podložky by bol...použil som u mňa už klasicky A4 nástenku z Tesca, ktorú som prebrúsil a prelakoval. Ako podklad som použil trávový koberec, ktorý používajú žel.modelári. Maličká úprava na lietadle-zmenený predný veterný štítok z hranatého na oválny (podľa reálneho lietadla) Nerád síce zasahujem do už zlepeného modelu ale ten pôvodný štítok mi tam nesedel...(neviem či som ho zle zlepil, alebo bol nedobre nakreslený, ale nech som ho otočil na lietadle akokoľvek, vždy bol trochu nakrivo) Takže keď mi tuto kolega modelár poradil, že reálny štítok je oválny prišlo mi to celkom vhod a urobil som túto úpravu...Na rám som dokonca použil rám z pôvodného štítku, len som si ho trochu upravil. Jedno ilustračné foto:

Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Zax | 52
Príspevky: 1401
Meno: Miro
Bydlisko: Považská Bystrica
Kontaktovať užívateľa:

Re: AVIA BH-9 /ABC/ 1:40

Príspevokod užívateľa Zax » 01 Júl 2017 00:02

Keďže mám teraz trochu menej času, tak pri lietadielku aspoň maličký pokrok-doplnené palubky a pilot (plastová
figúrka, trošku upravená a natretá farbami Unikol a Revell, vo finále dotvorená pomocou čierneho suchého pastelu)
ObrázokObrázokObrázok

Užívateľov profilový obrázok
Zax | 52
Príspevky: 1401
Meno: Miro
Bydlisko: Považská Bystrica
Kontaktovať užívateľa:

Re: AVIA BH-9 /ABC/ 1:40

Príspevokod užívateľa Zax » 05 Júl 2017 17:42

Model je hotový, pridal som ešte figúrku mechanika a navigátora...Ako doplnky som použil časti diorámy "Italy 1944 acessories" od p. Navrátila (upravené do správnej mierky), náradie pre mechanika som si urobil sám...Celkovo to nie je žiadny zázrak, ale pre mňa je to taký celkom pekný spomienkový model. :wink:
ObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázok

Užívateľov profilový obrázok
sony | 39
2K+
Príspevky: 2789
Meno: Martin Seemann
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: AVIA BH-9 /ABC/ 1:40

Príspevokod užívateľa sony » 07 Júl 2017 09:56

oku lahodiace.. fajne
Papierový člen plastikového klubu

Užívateľov profilový obrázok
MIO | 45
Vtákológ
Príspevky: 488
Meno: Mišo
Bydlisko: Modra

Re: AVIA BH-9 /ABC/ 1:40

Príspevokod užívateľa MIO » 07 Júl 2017 14:23

Veľmi pekne si to spáchal :victory: Gratulujem k dokončeniu :big smile:

Návrat na "Letecká technika // Aircrafts"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 11 neregistrovaných